Veda Hutbesi Oku Veda Hutbesi Türkçe Okunuşu
09 Temmuz 2024

Veda Hutbesi Oku Veda Hutbesi Türkçe Okunuşu

Veda Hutbesi

'Ey İnsanlar!'

Sözümü iyi dinleyiniz! Biliyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayız.

'İnsanlar!'

Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise bu aylarınız nasıl mukaddes ay ise bu şehriniz (Mekke) nasıl bir mübarek şehir ise canlarınız, mallarınız, namuslarınız da mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur.

'Ashabım!'

Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O da sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse, bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

'Ashabım!'

Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdülmuttalib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir. Lakin ana paranız size aittir. Ne zulmediniz ne de zulme uğrayınız.

'Ashabım!'

Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdülmuttalib'in torunu İlyas Bin Rabia'nın kan davasıdır.

'Ey İnsanlar!'

Muhakkak ki şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir. Dinimizi korumak için bunlardan da sakınınız.

'Ey İnsanlar!'

Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırsa Allah size onları yataklarında yalnız bırakmanızı ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

'Ey Müminler!'

Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler Allah'ın Kitabı Kur'an-ı Kerim ve Peygamber'in sünnetidir.

'Müminler!'

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslüman'ın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslüman'a kardeşinin kanı da malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.

'Ey İnsanlar!'

Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesi ayrılmıştır. Mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuş ise ona aittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır. Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle Allah'ın, meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın. Cenab-ı Hakk bu gibi insanların ne tövbelerini ne de adalet ve şehadetlerini kabul eder.

'Ey İnsanlar!'

Rab'biniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem'in çocuklarısınız. Âdem ise topraktandır. Arap'ın Arap olmayana Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahın da kırmızı tenli üzerine bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahi bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'ın kitabı ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğul da babasının suçu üzerine suçlanamaz.

Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız:

  • Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız.
  • Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz.
  • Zina etmeyeceksiniz.
  • Hırsızlık yapmayacaksınız.

İnsanlar "la ilahe illallah" diyene kadar onlarla cihat etmek üzere emrolundum. Onlar bunu söyledikleri zaman kanlarını ve mallarını korumuş olurlar. Hesapları ise Allah'a aittir.

'İnsanlar!'

Yarın beni sizden soracaklar ne diyeceksiniz? Sahabe-i Kiram hep birden şöyle dediler: "Allah'ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkı ile yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şehadet ederiz." Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz şehadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu:

'Şahid ol ya Rab! Şahid ol Yarab! Şahid ol ya Rab!'

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Condo ismail

09 Temmuz 2024 Salı

Kuranı bırakmıştır,sünnet eklemedir.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Condo ismail, bu konuda farklı görüşler bulunmaktadır. Kimi insanlar Kuran'ın yanı sıra sünnetin de önemli olduğunu düşünürken, kimileri ise sadece Kuran'ı esas almaktadır. Önemli olan, herkesin görüşlerine saygı göstermek ve öğrenmeye açık olmaktır.

soru

Ercan

28 Haziran 2024 Cuma

Yaşım 37 ilk kez okudum okullara gençliğe hitabe deyilde veda hutbe yi koysunlar

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Ercan,

Veda Hutbesi'nin anlam ve önemi tartışılmaz. Gençlerimize farklı bakış açıları sunmak ve tarihimizden önemli değerleri öğretmek açısından faydalı olabilir. Düşüncenize katılıyorum.

Sevgiler.

soru

Maraş

27 Haziran 2024 Perşembe

İlk başta yazım yanlışı var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Maraş,

Geri bildiriminiz için teşekkür ederim. Yazım yanlışıyla ilgili daha detaylı bilgi verebilirseniz, gerekli düzeltmeleri yapabilirim. Yardımınız için şimdiden teşekkürler!

Sevgiler,

soru

Faruk

23 Haziran 2024 Pazar

Selamün aleyküm veda hütbesinin kütibi sittede geçen rivayetinde MÜ’MİNLER! Size bir emanet bırakıyorum ki ona sıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanet Allah Kitabı Kur’andır. MÜ’MİNLER! Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman müslümanın kardeşidir, böylece bütün müslümanlar kardeştir. Din kardeşinize ait olan herhangi bir hakka tecavüz başkasına helal değildir. Meğer ki gönül hoşluğu ile kendisine vermiş olsun… diye geçiyor acaba burda farklı geçmesinin nedeni nedir ve hangisinin doğruluğu daha yüksektir? Allaha emanet olun

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aleyküm selam Faruk Bey,

Veda hutbesinin farklı rivayetlerle aktarılması çok yaygındır. Kütübi Sitte'de ve diğer kaynaklarda bulunan rivayetler, farklı sahabeler tarafından nakledildiği için bazı küçük farklılıklar görülebilir. Bu durum, metnin özünün ve ana mesajının değişmediği anlamına gelir. Hangisinin doğruluğunun daha yüksek olduğuna dair kesin bir yargıda bulunmak zor olabilir, çünkü hepsi güvenilir hadis kaynaklarındandır ve Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) mesajının ana hatlarını aynı şekilde yansıtır. Allah'a emanet olun.

soru

isimsiz

09 Mayıs 2024 Perşembe

o size iki emanet bırakıyorum bir Kuran-ı Kerim diğeri Ehlibeytimdir demiştir.ehlibeytim dediği Hz. Ali Hz. Ana Fatımamız Hz. Hasan ve Hz. Hüseyindir gerçek böyledir.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Saygıdeğer görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Evet, Hz. Peygamber'in (s.a.v.) bu sözleri, İslam geleneğinde genellikle bu şekilde anlaşılır ve Ehlibeyt'in önemine vurgu yapılır. Bu konu, çeşitli mezhepler ve görüşler arasında farklı şekillerde yorumlanabilir, ancak temelinde Hz. Peygamber'in ailesine olan saygı ve sevgi yatmaktadır.

soru

DİLARA

05 Mayıs 2024 Pazar

BÜTÜN MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZE SELAM OLSUN ALLAH HERKESTEN RAZI OLSUN DİNİMİZE SAHİP ÇIKAN BÖYLE MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZ OLDUKÇA BİZLERİN SIRTI ALLAH IN İZNİYLE HİÇ YERE GELMEZ BU SİTEYE SADECE ÖDEV YAPMAK AMACIYLA GİRMEDİK PEYGAMBER EFENDİMİZ(S.A.V)İN BUYRUKLARINI ÖĞRENMEK AMACIYLA GİRDİK EĞER BİR ŞEYLER ÖĞRENİP BUNU BİRİLERİNE ANLATTIYSAK NE MUTLU BİZ MÜSLÜMANLARA
ÇOK ŞÜKÜR ALLAHIMA HAYIRLI GÜNLER

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Dilara Hanım,

Yazdıklarınız gerçekten çok anlamlı ve içten. Dininizi bu kadar güzel ve derin bir şekilde yaşamanız ve başkalarına da anlatma gayretiniz takdire şayan. Allah sizin gibi güzel insanlardan razı olsun. İnşallah bu güzel niyetleriniz ve çabalarınız sayesinde daha çok insan Peygamber Efendimiz'in (S.A.V) buyruklarını öğrenir ve uygular. Hayırlı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Leyfunnur

Merhaba, dilara hanım evet dinimiz çok güzel çok merhametli bir din çok şükür ki müslamanız peygamber efendimiz Hz. Muhammet (S.A.V) çok şükür bizler bunu hep bilip Hamd etmekten asla vazgeçmicem ve yeni nesillere dinimizi ve peygamber efendimizi anlatmaktan hiç vazgeçmicem Kelime-i tevhid dilimizden hiç düşürmeyeceğiz inşallah, iyi günler.

soru

ravza korkmaz

18 Nisan 2024 Perşembe

Allah sizden razı olsun ödev için gerekliydi ve odevim bitti

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Rica ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Ödevinizde başarılar dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Veda Hutbesi Maddeleri Nelerdir?

Veda Hutbesi Maddeleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Veda Hutbesi Genel Bilgi

Veda Hutbesi Genel Bilgi

Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi ve Önemi

Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi ve Önemi

Veda Hutbesi Oku Veda Hutbesi Türkçe Okunuşu

Veda Hutbesi Oku Veda Hutbesi Türkçe Okunuşu

Veda Hutbesi Önemi

Veda Hutbesi Önemi

Hz Muhammedin Veda Hutbesi

Hz Muhammedin Veda Hutbesi