vedahutbesi.gen.tr
Veda Hutbesi

Veda Hutbesi Oku

Veda Hutbesi Nedir

Veda Hutbesi Önemi

Veda Hutbesi Genel Bilgi

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan YorumlarVeda Hutbesi Oku

''Ey İnsanlar!''

Sözümü iyi dinleyiniz! Biliyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayız.

''İnsanlar!''

Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl bir mübarek şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınızda mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur.

''Ashabım!''

Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. Oda sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi burada bulunanlar bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse, bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

''Ashabım!''

Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdumuttalib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir. Lakin ana paranız size aittir. Ne zulmediniz ne de zulme uğrayınız.

Veda Hutbesi Oku

''Ashabım!''

Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu İlyas Bin Rabia'nın kan davasıdır.

''Ey İnsanlar!''

Muhakkak ki şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir. Dinimizi korumak için bunlardan da sakınınız.

''Ey İnsanlar!''

Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınlarında sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerinde ki hakkınız yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırsa Allah size onları yataklarında yalnız bırakmanızı ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adeta göre yiyecek ve giyeceklerin temiz etmenizdir.

''Ey Müminler!''

Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırtmazsınız. O emanetler Allah'ın Kitabı Kur an-ı Kerim ve Peygamber'in sünnetidir.

''Müminler!''

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslüman'ın kardeşidir ve böylece bütün Müslüman'lar kardeştirler. Bir Müslüman'a kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.

''Ey İnsanlar!''

Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesi ayrılmıştır. Mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuş ise ona aittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır. Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle Allah'ın meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın. Cenab-ı Hakk bu gibi insanların ne tövbelerini ne de adalet ve şahadetlerini kabul eder.

''Ey İnsanlar!''

Rab'biniz birdir. Babanızda birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız. Adem ise topraktandır. Arap'ın Arap olmaya Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak Takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız Ondan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahi bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'ın kitabı ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.

Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız. Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız. Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz. Zina etmeyeceksiniz. Hırsızlık yapmayacaksınız. İnsanlar ''la ilahe illallah'' değinceye kadar onlarla cihat etmek üzere emr olundum. Onlar bunu söyledikleri zaman kanlarını ve mallarını korumuş olurlar. Hesapları ise Allah'a aittir.

''İnsanlar!''

Yarın beni sizden soracaklar ne diyeceksiniz? Sahabe-i Kiram hep birden şöyle dediler: ''Allah'ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkı ile yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şahadet ederiz.'' Bunun üzerine Resul'i Ekrem Efendimiz şahadet parmağını kaldırdı, sonrada cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu:

''Şahid ol ya Rab! Şahid ol Yarab! Şahid ol ya Rab!''

Yayınlanma Tarihi : 17.12.2013 20:10:01

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

26 Yorum Yapılmış "Veda Hutbesi Oku"&128522;
13.10.2014
Çok güzel bu günlerde de böyle dine düşkün insanlar çok az

erdem
07.08.2014
Rabbim bizleri verdiği öğütlerin ışığında davrananlardan eylesin.Kendini müslüman zan edip müslümanları katledenlerden etmesin.Dünyanın hali perişan.

Öztürk
02.08.2014
Dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız diye öğüt ediyor Bu gün ortadoğu coğrafyasında hangi Müslüman bu öğütlere uyuyor. Sanki cahiliye dönemine geri dönülmüş gibiyiz

ecemsu
02.07.2014
ne diyeyiğim çok güzeldi söyleyen her kise ağzına sağlık.

ayşe
26.06.2014
çok teşekür ederim bizi aydınlatınız inş başta biz olmak üzere herkes uyar...

aleyna fırtına
29.05.2014
yani ödeviniz olması faceden twitterden başınızı kaldırmazsınız ha illaki bi ödevin oolacakta öğrenecen hadi be sanki çok biliyon

eren
18.05.2014
Harika bir site çok yardımcı oldu bana da Allah muradınıza erdirsin.

halil
12.05.2014
elim koptu ya ama biliyorum deyicekk

furkan
29.04.2014
Çok teşekür ederim,ödevime yardımcı oldunuz.

nuran
14.04.2014
çok güzel teşekkürler oyun skor,kral

gizem
09.04.2014
Allahrazi olsun çok uzundu ama odevimmi yaptim

Murat
07.04.2014
Ödevime yardımcı oldu ALLAH sizden rası olsun

mira
27.03.2014
ve yarışmayı sizden kazandım ben istanulda oturuyorum peygamber efendimiz içi ankarada yarışmaya geldim

serkan
26.03.2014
nasılda güzel konuşuyor allahın resulu

özgün özan
20.03.2014
çok duygulu çok sevdim ağladım bile keşke efendimiz sav.alyhim ve sellem vefat etmeseydi ama ezberlicem buraya yorum olarakta ezberleyeceğim diyorum canm HZ.MUHAMMED sav.aleyhim ve sellem artık öbür dünyada buluşacağız...3

MEHMET ALİ
10.03.2014
ALLAH RAZI OLSUN ÖDEVİMİ YAPTIM

vekta
03.03.2014
sağolun allah ne muradınız varsa versin

osman
23.02.2014
sağolun ödevime çok yardımcı oldu .ALLAH sizden razı olsun.

venüs
17.02.2014
ödevime yardımcı oldu teşekkürler bu arada arkadaşlar dediğiniz doğru keşke herkese okutabilsek veda hutbesini o zaman vahşi insanlardan da kurtuluruz:D:)

sevcan
13.02.2014
tüm herkes dinlese veda hutbesini ögrense

ezgi
10.02.2014
keşke elimde olsada vedA hutbesini her kese okutsam böylelikle vahşi insanlardan kurtulurduk tabi anlayan kişiler için geçerli

gökdeniz
20.01.2014
ödevime cok yardımcı oldu saolun teşekkurler

ceren
18.12.2013
çok teşekkürler çok işime yaradı gerçekten saoğlun hepinize teşekkür ederim ve hepinizi ÖPÜYORUM

sabri
28.11.2013
bunu okumayı herkese tavsiye ediyorum uymayı tabi

ömer
28.11.2013
çok güzelmiş bu konuşma harika herkes buna uyarsa çok güzel olur

ßurak
20.11.2013
Çok Güzel Bir Şey

çok güzel bir şey herkes buna uyarsa çok iyi olur bence

Cevaplar : (4) Kişi Yoruma Cevap Yazdı
1
mariya
14.05.2014
çok beyendim
2
melisa
12.03.2014
evet çok anlamlı
3
sevcan
13.02.2014
TEŞEKKÜREDERİM
4
emir
02.02.2014
ayynen sana katılıyorum

  Cevap Yaz    

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Veda Hutbesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Ekim - 2014